Narzędzie do monitorowania pracowników

Zwiększ świadomość działania firmy korzystając z rejestracji czasu pracy

Czy można kontrolować pracowników?

Należy pamiętać, że nadmierna kontrola pracowników ma negatywne skutki i prowadzi do efektu odwrotnego od zamierzonego. Częste i zbyt nachalne kontrolowanie pracownika ingeruje bardzo w jego działania. Burzy jego rytm pracy, utrudniając skupienie na realizowanej czynności, a to przekłada się na czas realizacji zadania. Kontrolowany pracownik nabiera podejrzeń, że mu się nie ufa, a głównym celem kontroli jest wykrycie jego błędów oraz zakwestionowanie kompetencji. Takie sytuacje prowadzą do spadku motywacji i obniżenia jakości pracy. Z czasem pracownik przestaje być samodzielny, zasypuje menedżera szczegółowymi pytaniami dotyczącymi każdej drobnej sprawy, przestaje wykazywać inicjatywę, nie stara się samodzielnie rozwiązywać problemów, a tylko biernie czeka na instrukcje przełożonego.

Oczywiście w świetle powyższego nie należy popadać w drugą skrajność, gdyż zupełny brak kontroli pracowników powoduje rozleniwienie oraz spadek ich motywacji. Rezygnacja z jakiegokolwiek sposobu nadzorowania pracowników sprzyja powstawaniu różnych rodzajów nadużyć.

Czy jest dobre rozwiązanie umożliwiające monitorowanie pracowników?

Przyjazny monitoring pracy nie ogranicza swobody pracownika, nie narusza jego prywatności. Odpowiednie narzędzie monitorujące pracowników, a jedocześnie wspomagające optymalizowanie czasu pracy powinno zapewnić pracownikowi swobodę działania i jednocześnie gwarantować efektywność realizowanych zadań. Raportowanie czasu pracy nie powinno być narzędziem ograniczającym działania pracownika, a środkiem, który ułatwi obiektywną i uczciwą ocenę realizowanej pracy oraz przyniesie obopólne korzyści - zarówno pracownikowi, jak i jego pracodawcy.

Nasza aplikacja służąca do rejestracji czasu pracy została stworzona jako produkt do naszych wewnętrznych zastosowań. Jest więc aplikacją, która od samego początku ukierunkowana jest na rozwiązywanie konkretnych problemów. Jest to produkt, który założenia działa szanując prywatność pracownika - nie posiada ona, żadnych keylogerów, monitorów wysłanych wiadomości, czy przeglądanych stron internetowych. Raport Czasu Pracy dostarcza pracodawcy szeroką informację, gwarantując jednocześnie pracownikowi odpowiedni poziom swobody.

Monitorowanie pracowników na potrzeby zarządzania

Monitorowanie pracowników na potrzeby zarządzania i optymalizacji czasu pracy polega na zbieraniu danych statystycznych dotyczących wykorzystywania czasu pracy w przedsiębiorstwie. Analiza zebranych danych umożliwia wykrycie negatywnych trendów w zakresie wydajności i efektywności pracy poszczególnych osób. Dodatkowo możliwość podglądu informacji dotyczących wydajności własnej pracy jest przydatna podczas organizacji wykonywanych zadań. Dzięki temu pracownicy mogą zwiększać produktywność.

Menadżerowie mogą łatwo wykorzystać zebrane dane do:

  • usprawnienia działania firmy - identyfikując liderów oraz tzw. Wąskie gardła
  • optymalizacji kosztów pracy
  • motywowania pracowników
  • controllingu pracowniczego - oceny opłacalności zatrudnienia
  • wsparcie okresowej oceny pracownika

Wypróbuj za darmo