Skutecznie kontroluj i rozliczaj koszty projektów
Z perspektywy zarządzania projektami należy określić zdarzenia realizowane w ramach przedsiębiorstwa posiadające cechy projektu. W ramach organizacji rozróżniamy rodzaje realizowanych zdarzeń:
Należy pamiętać, że według definicji projekt to zbiór unikalnych czynności, pozwalający na osiągnięcie określonego celu. Posiada sprecyzowane daty rozpoczęcia i zakończenia oraz określony poziom wykorzystania zasobów.
Przytoczona definicja obejmuje główne składowe projektu tj.:
Z punktu widzenia prawidłowego budżetowania kosztów projektów stosuje się różne klasyfikacje. Podstawową jest podział kosztów, ze względu na ich charakter tj.:
Koszty bezpośrednie czyli wszystkie te koszty, które można jednoznacznie przypisać do konkretnego projektu. Można je łatwo zmierzyć i zabudżetować.
Koszty pośrednie to koszty mogące być związane z większą liczbą projektów. W celu ich zabudżetowania niezbędne jest określenie sposobu ich alokacji – co w praktyce realizowane jest na kilka sposobów:
Planowanie budżetu projektowego jest ściśle związane z zarządzaniem projektem. Podczas tworzenia planu działań konieczne jest uwzględnienie wszystkich istotnych elementów projektu oraz określenie ich wzajemnych zależności. To podejście pozwala na dokładniejsze określenie niezbędnych kroków do realizacji projektu i ma istotny wpływ na precyzję planowania budżetu projektu.
Kontrola i monitorowanie realizowanego projektu realizowane jest na ogół z uwzględnieniem dwóch najważniejszych parametrów: kosztów i czasu. Wyliczana jest na podstawie harmonogramu projektu i wyrażana w roboczogodzinach. Roboczogodziny określają czas spędzony przez pracownika nad zadaniem oraz realny koszt pojedynczej godziny tego pracownika.
Wartość zarobioną określamy na podstawie wyceny zawartej w budżecie oraz harmonogramie projektu. Koszt aktualny definiuje rzeczywiste wydatki w projekcie, liczone jako koszt wykonanej pracy oraz zaangażowanych materiałów.
Dzięki możliwości określenia stawek dla danego pracownika oraz ogólnego kosztu projektu możemy w intuicyjny sposób zarządzać wszelkiego rodzaju przekroczeniami budżetu na dany projekt. Nasza aplikacja do ewidencji czasu pracy to rejestrowanie czasu pracy na bieżąco, uwzględnianie urlopów pracowniczych i nadzór nad potencjalnymi opóźnieniami:
Określenie stawek dla pracowników: system umożliwia precyzyjne określenie stawek godzinowych lub dziennej płacy dla każdego pracownika. To pozwala na uwzględnienie różnic w wynagrodzeniach w zależności od umiejętności, doświadczenia lub roli w projekcie.
Zarządzanie budżetem projektu: system pozwala na określenie ogólnego kosztu projektu oraz jego etapów. Dzięki temu można monitorować i kontrolować wydatki w czasie rzeczywistym oraz dostosowywać budżet w miarę potrzeb.
Kontrola przekroczeń budżetu: dzięki monitorowaniu czasu pracy w czasie rzeczywistym, system pozwala na wykrywanie wszelkiego rodzaju przekroczeń budżetu.
Ewidencja czasu pracy na bieżąco w aplikacji webowej: aplikacja rejestruje czas pracy pracowników na bieżąco (przycisk start/stop dla projektu) lub z chwilą zakończenia dnia roboczego (arkusz z projektami online). Eliminuje to konieczność manualnego wypełniania przez jedną osobę arkuszy kalkulacyjnych. Każdy pracownik sam dba o rozliczanie się ze swoich zadań. To redukuje ryzyko błędów i wymusza sumienność w rozliczaniu się z powierzonych projektów. Całość dostępna na każdym urządzeniu poprzez przeglądarkę internetową.
Uwzględnianie urlopów pracowniczych: system pozwala na dokładne śledzenie urlopów pracowników, co wpływa na precyzyjne rozliczanie czasu pracy. To zapobiega nadmiernym płacom za nieobecności i ułatwia planowanie zastępstw.
Nadzór nad potencjalnymi opóźnieniami: cyfrowy dostęp do postępów w projektach (w tym nagłe przerzucenie zasobów ludzkich do innych projektów) to szybka reakcja i podejmowanie korekcyjnych działań, aby całość została zrealizowana zgodna z harmonogramem.
Wszystkie te możliwości pomagają firmom w optymalizacji kosztów pracy poprzez lepsze zarządzanie zasobami ludzkimi i finansowymi, co z kolei przekłada się na efektywność projektów i zwiększa konkurencyjność na rynku.